WEB TASARIM VE SEO

İnternet ortaya çıktığından beri dünyanın dijital olan her şeyi kucakladığını hepimiz biliyoruz. İşletmenizin gelişimi devam eden dijital bu trentten nasıl yararlanacağına değineceğiz. Son 15 yılda patlama yaşanan internet kullanımı 2000 yılında 361 milyon kişi internet kullanıyordu, 2014 te bu sayı 3 milyarın üzerine çıktı. Bu v4  oranında bir artış anlamına geliyor.

Günümüzde ise neredeyse dünyanın yarısı internet kullanıyor, Türkiye'de ise 59 milyon kişi internet erişimine sahip ayrıca nüfusun yüzde 94,6 sı mobil aboneliğe sahip. Avrupadaki rakamlar ise t internet erişimine sahip avrupalıların bağlantı oranı o kadar yüksekki her birinin ortalama 1.75 mobil aboneliğine sahip yani kişi başına birden fazla mobil abonelik düşüyor.

Hangi cihazı kullandığına bakılmaksızın kullanıcılar her ay internette ortalama 1900 dk yani 30 saatten fazla vakit geçiriyor. Peki bu kadar saat boyunca internette ne yapıyorlar? işletmeniz bu fırsattan nasıl yararlana bilir?

Dijital hayattaki bu kullanıcıların bir çoğu alış veriş yapıyor. 2015 Türkiye'de internet üzerinden 24.7 milyar Tl değerinde ürün ve hizmet satışı gerçekleştirildi. Milyonlarca kullanıcının her gün sosyal sitelerde veya netflix youtube gibi web sitelerinde film izlemesiyle, internet dünyasında video izleme oranlarıda son 5 yılda 3 haneli bir artış gösterdi. Ayrıca kullanıcılar sosyalleşmek ve çevreleriyle birşeyler paylaşmak için saatler harcıyor. İnternette geçirdikleri sürenin nerdeyse 3/1 ni sosyal medya sitelerine ayırıyorlar.

Bir işletme sahibiyseniz tüm bunları internet üzerinde yapan kişiler size büyük bir potansiyel sunuyor. Zaman geçtikçe kullanıcılar işletmenizide etkileyecek bambaşka şekillerde interneti kullanmaya devam edecek. İnterneti günlük yaşamımızı bu kadar kısa sürede nasıl değiştirdiğini görerek gerçek bir modern gelişime tanıklık ettik.

Dünyanın her ülkesinde ve her bölgesinde dijitale köklü ve esaslı bir geçiş yaptık, böyle bir fırsattan tüm küçük ölçekli işletmeler yararlanabilir. Bir sonraki yazımız bunun nasıl gerçekleşebileceğine dair olacak.