Web Tasarım denince ne anlaşıldığıyla başlamak istiyorum makaleme. Web tasarım bireysel yada kurumsal olarak internette var olmak için görselliğin ve kaliteli içeriğin gösterilmesi yada sunumuna denir diyebiliriz. Önemli olan bu görselliğin ve içeriğin W3 standartlarına dolayısıylada arama motorları politikalarına göre kodlanmasıdır. 

Bir web sitesinin responsible yani mobil ve tablet gibi cihazlarada uyumlu olabilmesi artık olmazsa olmaz diye biliriz. Arama motorları için her bir arama yapan, bir müşteri niteliğindedir ve bu nedenledirki müşterilerinin aradığı bilgiyi doğru gösterimle suna bileceği, kaliteli sitelere ihtiyaç duyar arama motorları.

Örneğin bir e-ticaret siteniz var online satış yapmaktasınız. Sizinle aynı işi yapan diğer rakipleriniz sattığınız ürünlerde ilk sırada çıkarken siz sayfalarca geride mi çıkıyorsunuz? işte bunun bir tek nedeni var web sitenize gerekli önemi göstermemiş, gelişi güzel bir şekilde satış yapmaya çalışıyorsunuz demektir. Bir web sitesinin arama motorlarındaki varlığı sitenizin kalitesiyle doğru orantılıdır.